هارد فورک، سافت فورک و تأثیر آن‌ها بر قیمت

  • منتشر شده توسط ادمین
  • 23 اسفند 1400
  • رپورتاژ
  • بدون دیدگاه

softfork 1 - هارد فورک، سافت فورک و تأثیر آن‌ها بر قیمت

هارد فورک و سافت فورک چیست؟ هنگامی که از شما خواسته می‌شود یک برنامه بانکداری دیجیتال را در تلفن هوشمند خود به روز کنید، به احتمال زیاد خیلی تأمل نمی‌کنید. شاید گوشی شما بدون اینکه متوجه شوید به طور خودکار برنامه‌ها را به‌روز می‌کند. در هر صورت این یک فرآیند ضروری است؛ اگر آخرین نسخه نرم‌افزار را نصب نکنید، ممکن است دیگر نتوانید از خدمات آن بهره ببرید. در رمزارزهای منبع باز، همه چیز بسیار متفاوت است. برای استفاده از بیت کوین نیازی به خواندن هر خط کد ندارید، اما داشتن انتخاب این کار مهم است. اینجا هیچ سلسله مراتب یا بانکی که بتواند به‌روزرسانی‌ها را انجام دهد وجود ندارد. در نتیجه، پیاده‌سازی ویژگی‌های جدید در شبکه‌های بلاک چین می‌تواند یک چالش باشد. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که چگونه می‌توان شبکه‌های ارز دیجیتال را علیرغم فقدان یک مرجع مرکزی ارتقا داد. برای این کار از دو مکانیسم مختلف هارد فورک و سافت فورک استفاده می‌شود.

 

فورک‌ها در دنیای ارز دیجیتال چه معنایی دارند؟

فورک در نقطه‌ای رخ می‌دهد که نرم افزار کپی و اصلاح می‌شود. پروژه اصلی ادامه داشته اما جهت آن از پروژه جدید جدا می‌شود. فرض کنید که تیم محتوای وب‌سایت مورد علاقه شما در مورد نحوه ادامه کار با یکدیگر به اختلاف نظر برسند. یکی از اعضای تیم ممکن است سایت را در دامنه دیگری کپی کند. اما در آینده آن‌ها نسبت به محتوای اصلی، انواع مختلفی از محتوا را پست می‌کنند. پروژه ها بر اساس یک زمینه مشترک ایجاد می‌شوند و یک تاریخ مشترک دارند. درست مانند یک جاده که بعداً ممکن است به دو قسمت تقسیم گردد، اکنون یک واگرایی دائمی در مسیرهای آن‌ها وجود دارد.

توجه داشته باشید که این نوع موارد در پروژه‌های متن باز زیاد اتفاق می‌افتد و مدت‌ها قبل از ظهور بیت کوین یا اتریوم نیز اتفاق افتاده است. با این حال، تمایز بین فورک‌ها تقریباً منحصر به فضای بلاک چین است. بیایید کمی بیشتر به این مسئله بپردازیم.

 

بررسی تفاوت‌های هارد فورک و سافت فورک

این دو نوع فورک علیرغم داشتن نام‌های مشابه و هدف یکسان، دارای تفاوت‌های قابل توجهی هستند که لازم است به هر یک نگاهی بیندازیم.

 

هارد فورک Hard Fork چیست؟

هارد فورک به روز رسانی‌های نرم‌افزارهای ناسازگار با عقب است. به طور معمول، این فورک‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که گره‌ها قوانین جدیدی را اضافه می‌کنند که با قوانین گره‌های قدیمی تضاد داشته باشد. گره‌های جدید فقط می‌توانند با دیگرانی که نسخه جدید را اجرا می‌کنند ارتباط برقرار نمایند. در نتیجه‌ی این امر، بلاک چین به دو شبکه مجزا تقسیم می‌شود که یکی با قوانین قدیمی و دیگری با قوانین جدید کار می‌کند.

بنابراین اکنون دو شبکه به صورت موازی اجرا می‌شوند که هر دو به انتشار بلاک‌ها و تراکنش‌ها ادامه می‌دهند، اما دیگر روی یک بلاک چین کار نمی‌کنند. همه گره‌ها تا نقطه فورک یک بلاک چین یکسان داشتند (و این تاریخچه باقی می‌ماند)، اما بعد از آن بلاک‌ها و تراکنش‌های متفاوتی خواهند داشت.

نمونه‌ای از این فورک در سال ۲۰۱۷ بود که بیت کوین را به دو زنجیره مجزا تقسیم کرد: زنجیره اصلی، بیت کوین (BTC)، و زنجیره جدید، بیت کوین کش (BCH). این فورک پس از مجادله‌های فراوان بر سر بهترین رویکرد برای مقیاس‌بندی رخ داد. طرفداران بیت کوین کش می‌خواستند اندازه بلاک را افزایش دهند، در حالی که طرفداران بیت کوین با این تغییر مخالف بودند.

 

سافت فورک چیست؟

سافت فورک یک بروزرسانی سازگار با جلو است، به این معنی که گره‌های بروزرسانی‌شده همچنان می‌توانند با گره‌های ارتقا نیافته ارتباط برقرار کنند. یعنی بلاکچین قدیمی همچنان می تواند بلاک هایی را از بلاکچین بروز شده بپذیرد چیزی که معمولا در این فورک مشاهده می‌شود، اضافه شدن یک قانون جدید است که با قوانین قدیمی‌تر تضادی ندارد. بنابراین، بر خلاف مورد قبلی، سافت فورک با حفظ دو خط با مجموعه قوانین مختلف، بلاک چین قدیمی را حفظ  و از آن استفاده می‌کند.

نکته دیگر آن که کاهش اندازه بلاک را می‌توان با Soft Forking اجرا کرد. بیایید یک بار دیگر از بیت کوین استفاده کرده و این نکته را نشان دهیم، اگرچه محدودیتی برای بزرگ بودن یک بلاک وجود دارد، اما محدودیتی برای کوچک بودن آن نیست.

با این حال، انجام این کار به طور خودکار شما را از شبکه جدا نمی‌کند. شما همچنان با بلاگ یا گره‌هایی که آن قوانین را اجرا نمی‌کنند ارتباط دارید، اما برخی از اطلاعاتی که به شما ارسال می‌کنند را فیلتر خواهید کرد.

 

کدام فورک بهتر است؟

هر دو نوع فورک فوق اهداف مختلفی را برآورده می‌سازند. Hard Fork مشاجره‌آمیز بوده و می‌تواند یک جامعه را از هم جدا کند، اما هارد فورک برنامه‌ریزی‌شده اجازه می‌دهد نرم‌افزار با توافق همه تغییر یابد.

سافت فورک  Soft Forkگزینه ملایم‌تری است. به طور کلی، کارهایی که می‌توانید با این فورک‌ها انجام دهید محدودتر هستند زیرا تغییرات جدید نباید با قوانین قدیمی در تضاد باشند. بنابراین گفته می‌شود، اگر به‌روزرسانی بتواند به گونه‌ای ساخته شود که سازگار باقی بماند، لازم نیست نگران تکه تکه شدن شبکه باشید.

 

تاثیر فورک‌ها بر قیمت

فورک‌ها می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت ارز دیجیتال داشته باشند به همین منظور برای خرید ارزهای وب 3، پیشنهاد ما صرافی کوینکس است. آن‌ها اغلب نوسانات قیمت را پیش‌بینی می‌کنند زیرا در گذشته نیز ثابت شده که این امور بسیار بحث‌برانگیز هستند.

فورک‌ها همچنین می‌توانند تجربیات مخربی برای یک جامعه به شمار آیند. اغلب دیدگاه‌های رقابتی در مورد آینده ارزهای دیجیتال وجود دارد و این امر می‌تواند به نقطه‌ای منجر شود که تریدرها و ماینرها احساس کنند که چاره‌ای ندارند جز اینکه راه‌های جداگانه خود را طی کنند.

 

چالش‌های فورک‌ها

برخی استدلال می‌کنند که هارد فورک Hard Fork تهدیدی برای حفظ قابلیت پیش‌بینی و پایداری شبکه‌هایی است که برای پذیرش ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های مالی روزانه ضروری هستند. مبارزات قدرت شامل فورک‌های مشاجره‌آمیز ممکن است کاربران را گیج کند و در صورت ارسال وجوه توسط کاربران به شبکه اشتباه، منجر به از دست دادن سرمایه شود.

 

هارد فورک و سافت فورک برای موفقیت طولانی مدت شبکه‌های بلاک چین از اهمیت زیادی برخوردارند. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند تا علیرغم فقدان یک مرجع مرکزی، تغییرات و بروزرسانی را در سیستم‌های غیرمتمرکز انجام دهیم.

فورک‌ها این امکان را برای بلاک چین و ارز دیجیتال فراهم می‌کنند تا ویژگی‌های جدید را در حین توسعه، یکپارچه سازی نمایند. بدون این مکانیسم‌ها، نیاز به یک سیستم متمرکز با کنترل از بالا به پایین خواهیم داشت.

5/5 - (1 امتیاز)