آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

pushnotificationforwp 1 - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن با بهترین سرویس پوش نوتیفیکیشن OneSignal در وردپرس. در این پست به طور کامل و جامع آموزش ارسال نوتیفیکیشن وردپرس با بهترین افزونه پوش نوتیفیکیشن آموزش داده شده است.

آیا می خواهید پوش نوتیفیکیشن ( Push Notification ) به سایت وردپرسی خود اضافه کنید؟ پوش نوتیفیکیشن به شما امکان می دهد حتی زمانی که کاربران از وب سایت شما بازدید نمی کنند، برای آنها نوتیفیکیشن ارسال کنید.

در این مقاله به صورت کامل و جامع نشان خواهیم داد که چطور به آسانی بتوانید یک نوتیفیکیشن برای سایت وردپرسی خود اضافه کنید. در ادامه بهترین سرویس پوش نوتیفیکیشن رو معرفی خواهیم کرد. و سپس باهم بررسی می کنیم که چطور به راحتی در دسکتاپ و موبایل برای کاربران خود نوتیفیکیشن ارسال کنید.

 

پوش نوتیفیکیشن(Push Notification) چیست؟

پوش نوتیفیکیشن پیام های قابل کلیک هستند. که در دسکتاپ کاربر یا بخش اعلانات در دستگاه های تلفن همراه نمایش داده می شوند. در واقع این اعلان ها حتی در صورت عدم باز بودن مرورگر کاربر به نمایش در می آید.

webpushnotification - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

پوش های نوتیفیکشن علاوه بر دسکتاپ، در دستگاه های تلفن همراه هم کار می کنند. به این شیوه می توانید همراه با جدیدترین به روزرسانی ها، با کاربران تان در همه دستگاه ها در ارتباط باشید. پوش نوتیفیکیشن ثابت شده است. که راهی بسیار موثر برای تبدیل بازدید کنندگان وب سایت به مشتری و ماندگاری کاربر است.

 

چرا پوش نوتیفیکیشن را در سایت خود ایجاد کنیم؟

همانطور که در مقالات دیگر سایت اشاره کرده بودیم. 70٪ افرادی که وب سایت شما را ترک می کنند هرگز دوباره برنخواهند گشت. به همین دلیل است که باید کاربران وب سایت را به مشترک یا مشتری تبدیل کنید.

روش های مختلفی برای مشترک کردن مخاطبان و نگهداری کاربران سایت وجود دارد. به عنوان مثال می توانید از بازاریابی ایمیلی، بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازاریابی از طریق تلفن همراه یا پیام کوتاه و یا پوش نوتیفیکشن وب ( Web Push Notifications ) استفاده کنید.

با آنکه هر یک از کانال های بالا دارای مزایا و معایبی هستند اما اهمیت و تاثیر گذاری نوتیفیکیشن های وب کاملا اثبات شده است.

مزایای پوش نوتیفیکشن:

 • اجازه دریافت اعلان ها کاملا اختیاری است. اگر کاربری اعلانی دریافت می کند به این معناست که آنها به آنچه در قالب نوتیفیکیشن ارسال می شود علاقه مند هستند. و به احتمال زیاد با اعلان ها درگیر می شوند.
 • دارای ترفند و یا پیچیدگی خاصی نیست و تقریباً 100٪ پیام ها به دست مخاطب می رسد. (در قالب نوتیفیکیشن)
 • امکانات اختیاری برای کاربران: کاربران می توانند نحوه نمایش اعلان ها توسط دستگاه هایشان را کنترل کنند، می توانند اعلان ها را به تعویق بیندازند یا کاملاً خاموش کنند.
 • در حال حاضر شرکت های زیادی از پوش نوتیفیکیشن استفاده نمی کنند که این می تواند یک فرصت عالی باشد.

این اعلان ها از پیام کوتاه، بازاریابی از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی جذاب ترند. طبق یک نظرسنجی، نوتیفیکیشن ها 50٪ بالاتر از ایمیل و دو برابر بیشتر کلیک دارند.

خب با این توضیحات، در ادامه باهم نحوه افزودن پوش نوتیفیکیشن به سایت وردپرس را بررسی می کنیم.

ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس با OneSignal

OneSignal بهترین سرویس رایگان پوش نوتیفیکیشن برای وب سایت های وردپرس است. OneSignal این امکان را می دهد تا به راحتی پوش نوتیفیکیشن را به هر وب سایتی اضافه کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی افزونه پوش نوتیفیکیشن OneSignal است. پس از فعال شدن پلاگین، بخشی با عنوان OneSignal در پیشخوان وردپرس شما اضافه می شود. با کلیک بر روی آن به صفحه تنظیمات افزونه منتقل می شوید.

 

onesignal settings1 - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

صفحه تنظیمات به زبانه های Setup و Configuration تقسیم شده است. برگه setup در واقع مستندات دقیق نحوه تنظیم پوش نوتیفیکیشن OneSignal در وردپرس است. مراحل مشابهی دارد که در این آموزش به شما نشان خواهیم داد.

برای راه اندازی نوتیفیکشن OneSignal، باید API Key و APP ID را به تنظیمات افزونه اضافه کنید. در بخش Configuration می توانید این کدهای را که در ادامه روش دریافت آن را بررسی خواهیم باید اضافه کنید.

 

مرحله 1- فعال سازی و تنظیم OneSignal Push Notifcations

در مرحله اول ساخت پوش نوتیفیکیشن ابتدا باید به وب سایت OneSignal مراجعه کرده و بر روی دکمه شروع Get Started در صفحه اول کلیک کنید. پس از کلیک برای ایجاد یک حساب کاربری از شما خواسته می شود ایمیل و گذرواژه خود را ارائه دهید. پس از ایجاد حساب رایگان، به داشبورد OneSignal منتقل می شوید.

 • https://onesignal.com
 • برای ورود به این سایت از نرم افزار تغییر آی پی استفاده کنید.

get started now - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

پس از ثبت نام و ورود به داشبورد، ابتدا باید در بخش Name of your app or website نام آپ یا وبسایت مورد نظر خود را وارد کنید. سپس با توجه به نوع سیستمی که قرار هست روی آن پوش نوتیفیکیشن فعال سازی کنید از بین سه مورد Web Push، Google Android، Apple Ios انتخاب کنید.

در حال حاضر، توصیه می کنیم “Web Push” را انتخاب کنید و برای ادامه روی دکمه Next: Configure Your Platform کلیک کنید.

 

onesignal dashboard - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که روش ادغام را انتخاب کنید. پس مانند تصویر زیر بر روی جعبه “WordPress Plugin or Website Builder” کلیک کنید و سپس مانند تصویر آیکون WordPress را انتخاب کنید.

 

selectintegration - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

در ادامه همین صفحه اگر کمی به پایین اسکرول کنید. بخش “WordPress Site Setup” را مشاهده خواهید کرد. در این قسمت باید نام وب سایت، URL سایت خود را وارد کرده و لوگو سایت خود را بارگذاری کنید. این لوگو در اعلان های شما ظاهر می شود. بنابراین توصیه می کنیم از نماد سایت (favicon) یا آرم وب سایت خود استفاده کنید.

 

wpsetup - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

قبل از فعال سازی پوش نوتیفیکیشن وب از SSL / HTTPS استفاده کنید

در زیر آن، مانند تصویر بالا یک کلید مشاهده خواهید کرد که اگر سایت شما از SSL / HTTPS استفاده نمی کند، باید آن را روشن کنید. و برچسبی در جعبه پایین آن وارد کنید.

این برچسب در واقع یک زیر دامنه است که با استفاده از یک URL امن HTTPS در سرورهای OneSignal میزبانی می شود. از این زیر دامنه برای ارسال نوتیفیکیشن استفاده می شود. اما حتما توصیه می کنیم به جای استفاده از یک زیر دامنه در OneSignal از دامنه اختصاصی خود با SSL استفاده کنید که قطعا محدودیت و مشکلات بعدی را نخواهید داشت.

اگر می خواهید HTTPS را در سایت وردپرسی خود نصب کنید، آموزش گام به گام نحوه انتقال WordPress از HTTP به HTTPS را می توانید در سایت پروان وب مشاهده کنید. پس از پایان کار، روی دکمه Save کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود. اکنون کلیدهای API طبق تصویر زیر به نمایش گذاشته می شود که باید کپی کنید.

 

apikeys - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

درج کلید های API و APP در افزونه پوش نوتیفیکیشن

خب حالا به تنظیمات افزونه OneSignal در سایت وردپرس خود برگردید و برگه «Configuration» را باز کنید. باید کلیدهای APP و API که کپی کرده اید را در همین بخش جایگذاری کنید.

 

pasteapikeys - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

این کلیدهای API به شما امکان می دهد پوش های نوتیفیکیشن را در مرورگرهای وب مانند Chrome و Firefox ارسال کنید.

در آخر فراموش نکنید که برای ذخیره تنظیمات افزونه خود، روی دکمه Save کلیک کنید. تا ابن بخش مرحله ابتدایی ساخت پوش نوتیفیکیشن به اتمام رسید. خب حالا اگر از وبسایت خود بازدید کنید یک پنجره نوتیفیکیشن در بالا و یک زنگوله اعلان را در گوشه پایین سمت راست صفحه مشاهده خواهید کرد.

توجه: چون مرورگرهای کروم و فایرفاکس از کوکی ها استفاده می کنند. برای دیدن نتیجه فعال سازی پوش نوتیفیکیشن پیشنهاد میکنیم از حالت ناشناس این دو مرورگر استفاده کنید. به عنوان مثال مرورگر کروم را باز کرده و کلید ترکیبی Ctrl+Shift+N را در صفحه کیبورد بزنید تا صفحه به حالت ناشناس منتقل شود.

 

pushnotifyoptin - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

همچنین پنجره نوتیفیکیشن در مرورگرهای تلفن همراه هم ظاهر می شود.

 

pushoptinmobile - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

توجه: ممکن است ظاهر پوش نوتیفیکیشن با توجه به تنظیمات http / https سایت شما متفاوت باشد. در حالت معمول پیام اعلان پیش فرض پوش نوتیفیکیشن در مرورگر ها تقریبا شبیه به تصویر زیر است.

 

defaultbrowserprompt - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

ظاهر و سبک نمایش نوتیفیکیشن پیش فرض علاوه بر آن که جذابیتی ندارد مشکلاتی هم ممکن است داشته باشد. به عنوان مثال در این حالت پیش فرض اگر کاربر ندانسته بر روی دکمه “Block” کلیک کند، پس از آن هرگز درخواست مشترک شدن در اعلان ها را نمی بیند.

برای رفع این مشکل، OneSignal با دو نوع اعلان مختلف ارائه می شود. مورد اول پنجره نوتیفیکیشن و دیگری زنگوله اشتراک است. هر دوی آنها کاملا قابل تنظیم هستند و می توانید با توجه به نیاز خود از هر یک از آنها استفاده کنید.

تا این مرحله احتمالا پوش نوتیفیکیشن در سایت شما فعال شده است. حال در ادامه باهم پنجره نوتیفیکشن را با توجه به سلیقه خود سفارشی کرده و تنظیمات آن را انجام می دهیم.

 

مرحله 2- سفارشی کردن پنجره پوش نوتفیکیشن ( پنجره اعلان سایت )

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردیم پنجره اصلی پوش نوتیفیکیشن کاملا ساده است. در این حالت از زبان پیش فرض استفاده شده و از آرمی که در سایت OneSignal ارائه کردید استفاده شده است. قطعا سفارشی کردن پوش نوتیفیکیشن با توجه به موضوع سایت و سایر عوامل می تواند در تعامل با کاربران تاثیر گذار تر باشد.

برای سفارشی سازی پوش نوتیفیکیشن راهنمای زیر را دنبال کنید.

به سادگی به برگه Configuration در زیر صفحه تنظیمات افزونه OneSignal در سایت وردپرس خود بروید. و در پایین به قسمت “HTTP Pop Up Settings” بروید.

 

customizepopup - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

مانند تصویر باید روی دکمه “Customize the HTTP Pop Up Prompt text” کلیک کنید تا فعال شود، و سپس می توانید پیام های پنجره اعلان رو ویرایش و سفارشی کنید. به عنوان مثال در بخش Action Message می توانید پیامی مانند “آیا می خواهید جدیدترین مطالب برای شما ارسال شود؟” را بنویسید تا نوتیفیکشن برای کاربر با این پیام ظاهر شود. و یا بر اساس سلیقه خود می توانید این پیام را تغییر کنید.

در جعبه دیگر می توانید متن دکمه های پوش نوتیفیکیشن را تعیین کنید. به عنوان مثال می توانید دکمه تایید را بنویسد “بله مشترک میشوم” یا هر نوشته دیگری که دوست داشتید. در آخر فراموش نکنید که روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا تنظیمات خود را ذخیره کنید.

 

مرحله 3- فعال سازی و سفارشی سازی زنگوله نوتیفیکیشن

در مرحله سوم آموزش ایجاد و ساخت پوش نوتیفیکیشن قرار هست زنگوله نوتیفیکیشن را فعال سازی کنیم.

به طور معمول بعد از اینکه کاربر درخواست دریافت نوتیفیکیشن را رد کرد، مرورگر پنجره نوتیفیکیشن را دیگر برای آن کاربر نمایش نمی دهد. در نتیجه اگر کاربران بعدا نظر خود را تغییر دهند و بخواهند اعلان های نوتیفیکیشن را دریافت کنند، چطور؟

زنگوله اشتراک در OneSignal این امکان را می دهد تا به طور مرتب به کاربران خود پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید حتی درخواست اولیه نوتیفیکیشن را رد کرده باشند.

پس برای فعال سازی زنگوله مانند دستور العمل زیر در افزونه OneSignal به سادگی به بخش Prompt Setting & Subscription Bell مراجعه کنید. و گزینه های سفارشی سازی آن را فعال یا غیر فعال کنید.

 

subbellsettings - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

سپس می توانید به پایین پیمایش کرده و تنظیمات مربوط به هر گزینه ای را که می خواهید سفارشی کنید تغییر دهید. به عنوان مثال می توانید رنگ آیکون را تغییر دهید. اندازه، رنگ، مکان قرار گیری و سایر تنظیمات آن را انجام دهید.

 

bellcustomization - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

توجه: ممکن است برخی از افراد زنگوله را ترجیح ندهند. برخی از افراد معتقدند که زنگوله می تواند برای کاربران مزاحمت ایجاد کند. با این حال با توجه به صلاح دید خود می توانید زنگوله را فعال یا غیر فعال کنید.

 

مرحله 4- ارسال Push Notifications از سایت وردپرس خود

به طور پیش فرض، افزونه OneSignal به طور خودکار اعلان های را برای همه پست های جدید منتشر شده در وب سایت شما ارسال می کند. در صورت تمایل، می توانید این ویژگی را از صفحه تنظیمات افزونه در بخش “Automatic Notification Setting” خاموش کنید.

autonotification - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

همچنین می توانید هنگام انتشار یا به روزرسانی پست، به صورت دستی اعلانی ارسال کنید. به سادگی یک پست یا صفحه وردپرس را ویرایش کنید، و جعبه متا OneSignal را در زیر ستون تنظیمات سند در سمت چپ مشاهده خواهید کرد.با زدن تیک گزینه نشان داده شده می توانید تصمیم بگیرید که اعلان برای پست فعلی ارسال شود یا نه.

 

osnotify gutenberg - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

اگر از ویرایشگر قدیمی کلاسیک استفاده می کنید، جعبه متا OneSignal را مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد:

 

sendpushnotification classic - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

 

OneSignal اکنون مقاله شما را به عنوان یک پوش نوتیفیکیشن برای همه مشترکان ارسال می کند.

 

ارسال نوتیفیکیشن خوش آمدگویی برای مشترکین جدید

همچنین می توانید برای مشترکان جدید خود نوتیفیکیشن خوشامد ارسال کنید. به صفحه تنظیمات OneSignal در پیشخوان وردپرس خود بروید و در پایین به قسمت “Welcome Notification Setting” بروید.

welcomenotification - آموزش ساخت پوش نوتیفیکیشن در وردپرس Push Notification

با فعال سازی و انجام تنظیمات این بخش وقتی کاربر جدیدی برای نوتیفیکیشن مشترک می شود، آنها اعلان خوشامدگویی را در دستگاه خود دریافت می کنند. بسته به مرورگر و دستگاه آنها، ممکن است اعلان متفاوت باشد.

 

سایر افزونه پوش نوتیفیکیشن برای وردپرس

توجه کنید: مهم است که از همان ابتدا یک سرویس نوتیفیکیشن را به خوبی بررسی و بهترین آن ها را انتخاب کنید. تغییر سرویس نوتیفیکیشن سایت می تواند منجر به از دست دادن مشترکانی شوید که با سرویس قبلی جذب کرده اید.

بنابر این اگر از یک سرویس به سرویس دیگر تغییر دهید باید از ابتدا شروع کنید، تمام مشترک های قبلی رو از دست خواهید داد و در نتیحه زحمات شما از بین خواهد رفت.

به همین دلیل است که توصیه می کنیم از سرویسی استفاده کنید که بهترین آن ها باشد. تا در آینده نیازی به تغییر سرویس نوتیفیکیشن نداشته باشید.

اکثر شرکت ها و کسب و کار ها از سرویس رایگان OneSignal استفاده می کنند. زیرا تمامی ویژگی های لازم برای ارسال نوتیفیکشن را داراست و از همه مهمتر کاملا رایگان است.(بهترین سرویس پوش نوتیفیکیشن)

 • OneSignal بهترین افزونه پوش نوتیفیکیشن کاملا رایگان
 • امکان جذب مشترک تا حداکثر 30K مشترک
 • بدون محدودیت اعلان و کلیک
 • با قابلیت ارسال نا محدود نوتیفیکیشن در دسکتاپ و تلفن همراه
 • دارای ویژگی هایی مانند تقسیم بندی، محلی سازی، ردیابی با تجزیه و تحلیل Google و یک API قوی است.
 • و ….

چند افزونه پوش نوتیفیکیشن Push WordPress برای وردپرس:

 • PushCrew (طرح رایگان محدود به 2000 مشترک)
 • PushEngage Web Push Notifications  (طرح رایگان به 2500 مشترک، 120 اعلان و 5000 کلیک محدود می شود)
 • PushAlert (طرح رایگان محدود با 3000 مشترک)

جمع بندی

در این آموزش به طور کامل و جامع یاد گرفتیم که چطور پوش نوتیفیکیشن را برای سایت وردپرسی خود فعال سازی کنیم. در واقع روش ارسال نوتیفیکیشن وردپرس را یاد گرفتیم. ابتدا در مورد ساخت Push Notification پوش نوتیفیکیشن، اهمیت به کار گیری آن و در کل مزایایی که این ابزار رایگان ایجاد می کند صحبت شد.

سپس در ادامه بهترین سرویس پوش نوتیفیکیشن OneSignal معرفی شد. که با توجه به آموزش های ارائه شده توانستیم با نصب افزونه پوش نوتیفیکیشن و اتصال آن با کلید های api پوش نوتیفیکیشن را در سایت خود فعال سازی کنیم.

 

امیدواریم این آموزش جامع که در آن به طور کامل به روش ساخت پوش نوتیفیکیشن پرداخته شد مورد پسند شما کاربران پروان وب قرار گرفته باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)