16 آذر 1401
2 ۲۴۲ 5

آموزش+html+css+javascript رایگان + نقشه راه

آموزش+html+css+javascript رایگان اولین مرحله برای ورود به دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت است در این مقاله توضیح میدهیم که هر کدام از این زبان ها چه نقشی در طراحی وب دارند، نقشه راه یادگیری آن چگونه است و در چه مدت زمانی میتوانیم این موارد را یادبگیریم همچنین در ادامه بهترین منابع رایگان برای آموزش+html+css+javascript رایگان را به شما معرفی میکنیم…

html css js toturial - آموزش+html+css+javascript رایگان + نقشه راه

html چیست…؟

html مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری ابر متن است اما شاید این ترجمه بخوبی کاربرد زبان html را تعریف نکند به زبان ساده تر html شامل یک سری تگ هایی است که هر کدام با یک اسم، کاربرد خاص خود را در طراحی وب دارند درواقع این تگ ها اسکلت و ساختار اصلی یک صفحه وب را تشکیل میدهد. نکته مهمی که در مورد زبان html وجود دارد این است که این زبان خود به تنهایی کاربردی ندارد و باید به همراه زبان مکمل خود یعنی css استفاده شود تا در طراحی وب نتیجه بخش باشد و نکته دیگر اینکه Html یک زبان برنامه نویسی نیست و صرفا برای نمایش محتوا و المان های مختلف در صفحه وب استفاده میشود. در ادامه به معرفی زبان مکمل یعنی css میپردازیم…

 

css چیست…؟

css مخفف Cascading Style Sheet است و بلحاظ کاربرد شرایطی مشابه زبان html دارد یعنی خود به تنهایی کاربردی ندارد و به عنوان مکملی برای زبان html استفاده میشود. از css برای استایل دادن و ایجاد مشخصات ظاهری مثل رنگ، اندازه، فونت، پس زمینه و… در صفحه وب استفاده میشود در واقع اسکلت و ساختار اصلی صفحه توسط html و رنگ و لعاب آن توسط کدهای css انجام میشود.

 

نقش html و css در طراحی وب

تا اینجا با html و css بصورت مجزا آشنا شدید و متوجه شدید که این دو مکمل هم هستید و  تاحدودی متوجه کاربرد آنها در طراحی وب شدید اما در این بخش میخواهیم با یک مثال کاربردی از دنیای واقعی نقش هر کدام از این زبان ها را در طراحی یک صفحه وب بیان کنیم، اگر صفحه وب را به یک ساختمان در دنیای واقعی تشبیه کنیم بطور کلی دو عامل باعث ایجاد آن ساختمان شده است یکی اسکلت و ساختار اصلی ساختمان که در تشبیه با صفحه وب همان کدهای html است و دوم رنگ بندی، اندازه اتاق ها، نما، رنگ و لعاب و بطور کلی دکوراسیون داخلی ساختمان که مشابه کدهای css در صفحه وب است. بنابراین برای طراحی یک صفحه وب قطعا به هردوی این زبان ها نیاز داریم.

html and css - آموزش+html+css+javascript رایگان + نقشه راه

 

آموزش html css

آموزش html css بسیار ساده است به شرط آنکه بدانید چطور یادبگیرید. بالاتر متوجه شدید که html اساسا شامل تگ هایی است که برای استفاده باید آن تگ ها را بشناسیم و یادبگیریم. حالا شاید اولین چیزی که برای آموزش html به ذهن برسد جستجو درباره تگ های html  و شناخت کاربرد آنها باشد اما این اصلا شروع خوبی برای آموزش html نیست! همانطور که بالاتر توضیح دادیم html و css مکمل هم هستند و باید باهم استفاده شوند در غیر این صورت کاربردی ندارند بنابراین چطور میتوانیم اقدام به یادگیری چیزی کنیم که به تنهایی کاربرد و نتیجه ملموسی ندارد! بله گزینه بهتر است که این دو زبان را با هم و بصورت پروژه محور یاد بگیریم این بهترین حالتی است که برای آموزش html css میتوانیم داشته باشیم در این خصوص آموزش html css در سایت وبسافت3 بهترین منبعی است که میتوانید برای شروع یادگیری خود انتخاب کنید برای دریافت آموزش بصورت کاملا رایگان و پروژه محور روی لینک زیر کلیک کنید :

https://websoft3.com/html-css-toturial/

 

آموزش html به کمک w3schools

یکی دیگر از منابعی که میتوانید برای یادگیری html از آن استفاده کنید سایت w3schools است در این سایت مثال های متعددی از تگ های html در بخش های مختلف صفحه وب آورده شده و امکان این را دارد که خودتان هم با نوشتن یا تغییر کدها نتیجه را بصورت آنی ببینید. این سایت برای تمرین و تسلط بیشتر روی کدها فوق العاده است اما اگر میخواهید آموزش Html css را از صفر و بدون هیچ پیش نیازی شروع کنید قطعا گزینه بهتر استفاده از یک دوره آموزشی ویدیویی و پروژه محور است که در بالا دوره رایگان سایت وبسافت3 را معرفی کردیم. پس از اتمام دوره، میتوانید از سایت w3schools جهت تمرین و تسلط بیشتر روی کدها استفاده کنید.

https://www.w3schools.com/html/

 

آموزش javascript

javascript یک زبان برنامه نویسی مجزا و مستقل است اما در طراحی وب در کنار html کاربرد های زیادی دارد با استفاده جاوااسکریپت عناصر صفحه وب پویا میشوند بعنوان مثال المان هایی مثل اسلایدر، تب منو، پنجره پاپ آپ، جستجوی زنده و… در یک صفحه وب توسط جاوااسکریپت کار میکنند. البته برای این موارد اصلا نیازی نیست صفر تا صد جاوااسکریپت را بطور کامل بلد باشید، شما میتوانید کدهای آماده هر کدام از این موارد را با یک جستجوی ساده در سطج نت پیدا کنید و صرفا در صورت داشتن آشنایی اولیه با سینتکس جاوااسکریپت از آن استفاده کنید.

html css javascript - آموزش+html+css+javascript رایگان + نقشه راه

اگر میخواهید جاوااسکریپت را برای طراحی وب یادبگیرید به این نکته توجه کنید : در طراحی یک سایت واقعی ابتدا طرح اولیه را با فتوشاپ طراحی میکنند سپس توسط کدنویسی html css آن را تبدیل به کد میکنند که به آن کدنویسی فرانت اند میگویند در همین مرحله قطعا المان هایی در آن صفحه وجود دارد که باید با javascript اجرا شود بنابراین در طراحی یک سایت عموما از html+css+javascript استفاده میشود حالا کافیست شما یک آموزش ویدیویی کامل در خصوص طراحی سایت بصورت پروژه محور ببینید! همین کافیست تا با کاربرد های جاوااسکریپت در طراحی وب آشنا شوید و نیاز خود را برای یادگیری javascript برطرف کنید.

 

تگ های html

همانطور که گفتیم html شامل یک سری تگ هایی هست که این تگ ها مشابه برچسب برای نشانه گذاری و ایجاد ساختار صفحه وب استفاده میشود نگ های html داخل علامت <> گذاشته میشوند و برای استفاده عموما یک تگ باز و یک تگ بسته دارند. بعنوان مثال در html تگی تحت عنوان <p> وجود دارد که برای نوشتن پاراگراف از آن استفاده میکنند حالا برای استفاده از این تگ در html کافیست تگ p را به این شکل <p> باز کنیم، محتوا و پاراگراف مورد نظر را داخلش بنویسیم و در انتها این تگ را به این صورت </p> ببندیم.

در مثالی دیگر تگی با نام header داریم که برای قرار دادن عناصر مربوط به سربرگ سایت استفاده میشود بنابراین این تگ را به این صورت <header> باز میکنیم، عناصر مربوط به سربرگ سایت که شامل لوگو، منوها، باکس جستجو یا هر چیز دیگری که میخواهیم در باکس بالای سایت نمایش داده شود را اضافه میکنیم و در انتها تگ هدر را به این صورت </header> میبندیم. اگر میخواهید تمامی تگ های html را به همراه کاربردشان بشناسید روی لینک زیر کلیک کنید تا لیست تگ های html را بهمراه کاربردشان ببینید :

https://websoft3.com/html-tags-important-with-example/

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم نکات مربوط به آموزش html+css+javascript را بهمراه منابع آموزشی مطمئن به شما عزیزان معرفی کنیم. همانطور که گفتیم اولین قدم برای ورود به دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت html+css+javascript هستند اما بخاطر نا آگاهی در مورد نحوه یادگیری این موارد اکثر افراد در همان ابتدای کار از یادگیری دلسرد میشوند و فکر میکنند این مباحث بسیار سخت است در صورتی که اگر نقشه راه درستی داشته باشند و منبع آموزشی خوبی هم برای یادگیری انتخاب کنند قطعا در مدت زمان کوتاهی با لذت این مباحث را یاد میگیرند.

یادآوری میکنم برای شروع آموزش html css بصورت ویدیویی و پروژه محور میتوانید از دوره رایگان سایت وبسافت3 استفاده کنید که بالاتر لینک آن را قرار دادیم. این دوره توسط رضاحیدری مدیر مجموعه سایت وبسافت3 به آدرس websoft3.com تولید شده و بصورت رایگان در اختیار علاقمندان به این حوزه قرار گرفته همچنین آموزش مباحث پیشرفته تر برنامه نویسی و طراحی سایت هم در این سایت وجود دارد که پس از اتمام یادگیری html css میتوانید استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
ادمین مدیر

سلام خدمت شما، در خدمتتون هستم

ثبت نظر جدید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

لیست نظرات

 1. amirali

  خسته نباشید مطلب مفیدی بود آیا برای برنامه نویسی وب لازمه مواردی که توی مقاله گفتید(آموزش html css js) رو کامل یاد بگیریم؟ و اینکه آیا آموزش های سایت وبسافت3 رو که معرفی کردین برای یادگیری html css تایید میکنید؟ ممنون میشم راهنمایی کنید من تازه میخوام شروع کنم

  • باسلام و احترام
   ما هیچ آموزشی رو تایید یا رد نمی کنیم با توجه به برداشت خودتون می تونید از آموزش های مورد نظرتون استفاده کنید و صرفا آموزش یک سایت رو مرجع خودتون قرار ندهید . حداقل چند سایت رو قرار بدید.
   باتشکر

محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.