آیا لونا کلاسیک به یک دلار می‌رسد؟

  • منتشر شده توسط ادمین
  • 19 بهمن 1401
  • رپورتاژ
  • بدون دیدگاه

images 1675755236 63e1fee49864a - آیا لونا کلاسیک به یک دلار می‌رسد؟

سقوط پروژه ترا و ارز دیجیتال لونا یکی از بدترین اتفاقات تاریخ کریپتوکارنسی بود؛ قیمت لونا کلاسیک (لونا سابق) اکنون در حالی حوالی 0.0001948 دلار است که در دوران اوج پروژه و قبل از فروپاشی عدد 119 دلار را هم به خود دیده بود! این افت به حدی فاجعه‌بار است که وب سایت کوین مارکت کپ آن را 100 درصدی نشان می‌دهد! الان رمز ارز LUNC تفاوتی با یک شت کوین ندارد. در هر صورت، این امکان وجود دارد که قیمت LUNC اعشارش را از دست بدهد و 1 دلاری شود؟

برای پیش‌بینی، ابتدا باید اتفاقی که سبب فرو ریختن اکوسیستم Terra Classic شد را بررسی کنیم. چه چیزی باعث شد یک بلاک چین پویا با تعداد زیادی پروتکل دیفای و یک ارز دیجیتال بومی با مارکت کپ 40 میلیارد دلار، متلاشی شود؟

 

نگاهی به تاریخ ؛ علت در هم شکستن شبکه ترا چه بود؟

ترا کلاسیک یک بلاک چین دارای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است، به همین دلیل امکان ساخت انواع اپلیکیشن غیر متمرکز مخصوصا پروتکل‌های دیفای روی آن مهیا است. با این حال، توسعه‌دهندگان تلاش کردند تا چیزی متفاوت از بقیه رقبای اتریوم ارائه کنند، و همین عامل موفقیتشان شد؛ تمرکز Terra Classic روی استیبل کوین‌ها، پرکاربردترین و مهمترین نوع ارزهای دیجیتال، عده زیادی را به سمت این نتورک سرازیر کرد. مشابه سایر پروژه‌های کریپتویی، ترا کلاسیک هم دارای یک ارز دیجیتال بومی است. نماد آن در ابتدا LUNA بود اما بعد از ایجاد یک شبکه جدید نام رمز ارز پروژه اولیه به LUNC تغییر کرد. پیشرفت شبکه به نفع قیمت لونا کلاسیک هم تمام شد، به طوری که سقف 119 دلار را هم به ثبت رساند. اما از این نقطه یک سقوط آزاد داشت.

هر توسعه‌دهنده می‌تواند (شاید بهتر باشد بگوییم می‌توانست) استیبل کوین خودش را در اینجا راه‌اندازی کند، اما بنیاد سازنده نتورک تصمیم گرفت خودش هم یک رمز ارز پایدار ارائه کند. بد نیست بدانید رمز ارزهای باثبات ایجاد شده روی ترا کلاسیک از نوع الگوریتمی بودند، به این معنی که فاقد پشتوانه فیات بوده و با استفاده از رمز ارزها به عنوان وثیقه و کنترل تعداد در دسترس بر اساس عرضه و تقاضا قیمتشان ثابت نگه داشته می‌شود. استیبل کوین رسمی ترا کلاسیک با نام ترا یو اس دی (نماد UST) هم از همین نوع بود.

 

images 1675755310 63e1ff2e85e40 - آیا لونا کلاسیک به یک دلار می‌رسد؟

خالق بلاک چین، ارز دیجیتال لونا را پشتوانه‌ای برای ترا یو اس دی قرار داد. نحوه کار استیبل کوین نام برده به این صورت بود؛ وقتی ارزش هر واحد UST از یک دلار آمریکا فراتر می‌رفت، بعد از سوزانده شدن کمی LUNC تعدادی از آن ایجاد می‌شد تا به وسیله افزایش تعداد در دسترس قیمت کاهشی شود. وقتی قیمت هر عدد UST به کمتر از یک دلار آمریکا می‌رسید، عکس این عملیات صورت می‌گرفت، به طوری که بعد از سوزاندن تعدادی از آن (با هدف کم کردن تعداد در دسترس) ارز دیجیتال LUNC تولید می‌شد. مشابه سایر ارزهای باثبات، هدف این است که به وسیله کنترل عرضه و تقاضا قیمت با دارایی مورد نظر (در اینجا پول ایالات متحده) برابر نگه داشته شود. مدل‌های الگوریتمی هنوز چندان جا نیفتاده است و معروف‌ترین بازیگران بازار دارای پشتوانه فیات هستند. مثلا قیمت لحظه ای تتر به وسیله سپرده کردن دلار در بانک برابر نگه داشته می‌شود.

اما یک نهنگ ترا یو اس دی در نیمه‌های اردیبهشت 1401 تصمیم گرفت 285 میلیون توکن به ارزش 285 میلیون دلار را ناگهان بفروشد که در واقع عملی به نام دامپ کردن است. طبیعی است در چنین شرایطی قیمت تعادلش را حتی جزئی از دست بدهد. در ادامه ربات‌ها طبق وظیفه شروع به سوزاندن UST و ضرب LUNC کردند. این روند تا جایی ادامه یافت که ارزش بازار استیبل کوین ترا کلاسیک از رمز ارز بومی آن فراتر رفت؛ این نشان می‌داد لونا کلاسیک فاقد نقدینگی کافی برای معادل‌سازی دلار ترا با دلار ایالات متحده است.

تلاش برای برطرف کردن مشکل ادامه داشت، اما بی‌فایده بود؛ بدون برگشت استیبل کوین نام برده به یک دلار همینطور کوین‌های  لونا کلاسیک بیشتری در حال تولید بود، به همین دلیل با سرعتی زیاد ارزشش را از دست می‌داد. متاسفانه در این حادثه عده زیادی دار و ندارشان را از دست دادند. طی یک ماه کوین بومی Terra Classic از 119 به 0.000016 دلار رسید که تا امروز پایین‌ترین رقم برای آن محسوب می‌شود. افرادی هم که به خیال ثبات قیمت Terra USD به آن پناه آورده بودند، ضررهای سنگینی را متحمل شدند.

 

آینده شبکه ترا کلاسیک ؛ آیا قیمت لونا کلاسیک رشد می‌کند؟

images 1675755384 63e1ff786402d - آیا لونا کلاسیک به یک دلار می‌رسد؟

واقعیت تلخ است، اما باید آن را باور کرد. کسی نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند و رخ دادن هر اتفاقی محتمل است، اما در حال حاضر ترا کلاسیک یک شبکه متروکه و پروژه‌ای کاملا مرده است، و ارز دیجیتالش یعنی لونا کلاسیک تفاوتی با یک شت کوین ندارد. هنوز حادثه بودن فروپاشی نتورک یا کلاهبرداری خالق آن مشخص نیست؛ شخصیت اصلی پروژه یعنی آقای دوکوان متواری است.

بعد از رسیدن به کف 0.000016 دلاری، عده زیادی قیمت لونا کلاسیک را مناسب تصور و اقدام به خرید در کف کردند. از این نقطه، LUNC نزدیک به 2 هزار درصد رشد کرد، اما فاصله با بیشینه هنوز نجومی است. نیمه بهمن 1401 فاصله قیمت روز لونا کلاسیک با کمترین رقم ثبت شده برای آن به هزار درصد رسید تا حوالی 0.0002 دلار خرید و فروش شود. برای یک دلاری شدن LUNC قیمت باید از اینجا 5 هزار برابر شود. در این شرایط ارزش بازار رمز ارز اختصاصی ترا کلاسیک به 5 تریلیون دلار خواهد رسید که نصف ارزش بازار طلا و 5 برابر ارزش کل بازار کریپتوکارنسی است! برای مقایسه باید بدانید در همین زمان، بیت کوین به عنوان نخستین و برترین رمز ارز با دامیننس بالای 40 درصد، دارای 451 میلیارد دلار مارکت کپ است.

با توجه به این تحلیل، اگرچه افزایش مجدد قیمت ارز دیجیتال شبکه Terra Classic مشابه دیگر شت کوین‌ها کاملا محتمل است، اما نباید در انتظار 1 دلاری یا حتی 1 سنتی شدن ماند، چرا که این اتفاق کاملا بعید به نظر می‌رسد. پس بهتر است در صورت قبول ریسک ورود به چنین پروژه‌ شکست خورده‌ای، سرمایه زیادی به آن اختصاص ندهید و جوانب احتیاط را رعایت کنید.

 

برچسب ها : لوناکلاسیک,لونا,ترا,ارز دیجیتال,تتر

امتیاز دهید