برونشیت کودکان یعنی چه و چه عوارضی دارد ؟

  • منتشر شده توسط ادمین
  • 6 فروردین 1403
  • رپورتاژ
  • بدون دیدگاه

برونشیت کودکان نوعی عفونت ویروسی است که با علائمی مثل سرفه خشک یا خلط‌آور ، استفراغ ، آبریزش بینی ، درد قفسه سینه ، تب خفیف و گلودرد ظاهر می‌ شود . این وضعیت معمولا بی‌ نیاز از درمان است و طولانی نمی‌ شود اما اگر بیشتر از یک ماه طول بکشد ، حالت مزمن پیدا می‌ کند و نیاز به درمان جدی خواهد داشت . امکان ابتلا به برونشیت در کودکان بعد از سرماخوردگی یا عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی هم وجود دارد . چنین بیماری‌ هایی می ‌توانند به ‌راحتی از تماس مستقیم با یک فرد بیمار سرایت کنند .

در این مقاله درباره برونشیت کودک ، علائم ، درمان و عوارض آن می ‌خوانید .

برای سرم تراپی حرفه ای برای کودکان و بزرگسالان در منزل خود وارد شوید : سرم تراپی در منزل 

2 - برونشیت کودکان یعنی چه و چه عوارضی دارد ؟

برونشیت کودکان چیست ؟

بیماری برونشیت به التهاب نایژه ها در شش فرد گفته می شود . به عبارتی دیگر زمانی که در شش کودک نای و نایژه دچار تورم و التهاب می شوند ، مجاری هوایی بسته شده و کودک در فرایند تنفس دچار مشکل و التهاب می شود . به بیماری برونشیت نایژه آماس نیز می گویند .

کودکی که دائم در معرض دود سیگار و سایر دخانیات و یا هوای آلوده قرار دارد و یا دچار عفونت های باکتریایی و ویروسی در ریه خود شده است ، مستعد ابتلا به بیماری برونشیت می باشد .

برای انجام خدمات : تنقیه در منزل

 

انواع برونشیت در کودکان

برونشیت به دو دسته برونشیت حاد و برونشیت مزمن تقسیم می‌ شود که در ادامه به برسی آنها می پردازیم :

برونشیت حاد اغلب پس از سرماخوردگی یا سایر عفونت‌ های ریوی ایجاد می‌ شود و شایع‌ تر است .

برونشیت مزمن از طرف دیگر ، یک بیماری بسیار جدی است و آسیب یا التهاب مداوم لوله‌ های برونش است . معمولاً در بزرگسالان رخ می‌ دهد و با سیگار کشیدن مرتبط است . برونشیت مزمن ، بیماری مزمن انسدادی ریه است

برونشیت حاد معمولاً در عرض یک هفته برطرف می‌ شود . با این حال ، اگر برونشیت حاد به طور مکرر عود کند ، ممکن است برونشیت مزمن ایجاد شود . علاوه بر این ، باید بررسی شود که آیا بیماری زمینه‌ ای مانند آسم وجود دارد یا خیر ؛ زیرا علت برونشیت مزمن می ‌تواند بسیار متفاوت باشد . اگرچه برونشیت مزمن در بزرگسالان اغلب به دلیل سیگار کشیدن ایجاد می ‌شود ، اما در کودکان می‌ تواند علل بسیار متفاوتی داشته باشد و نیاز به بررسی دقیق دارد .

شاید نیازتان باشد : ویزیت متخصص ریه در منزل

1 - برونشیت کودکان یعنی چه و چه عوارضی دارد ؟

 برونشیت در کودکان چه علائمی دارد ؟

سرفه ( سرفه ها ابتدا خشک ، و در ادامه با خلط همراه می شوند )

درد قفسه سینه حین سرفه یا کشیدن نفس عمیق

آبریزش بینی

تب خفیف

گلودرد

بدن درد

لرز

ترشحات شفاف یا چرکی بینی

ضعف و بی حالی

گرفتگی صدا

سردرد

خس خس قفسه سین

تنگی نفس

عوارض و عواقب برونشیت کودکان چیست ؟

خطرناک‌ ترین عوارض برونشیت حاد پنومونی ، نارسایی تنفسی و آسم برونش است . همچنین در صورت عدم درمان کامل می‌ تواند عود کند و اگر درمان به موقع شروع نشود ، شکل غیر انسدادی بیماری می ‌تواند به عود انسداد مزمن تبدیل شود . برونشیت انسدادی حاد با درمان نادرست یا درمان ناقص تهدید می‌ کند که به یک بیماری مزمن سرایت کند .

 

 برونشیت کودکان چگونه درمان می شود ؟

درمان برونشیت در یک کودک منحصراً به نسخه‌ های پزشکی نیاز دارد . شما باید درمان را به تنهایی انجام دهید . در بیشتر موارد ، آن‌ ها به بهبودی کمک نمی ‌کنند ، بلکه تنها بهبودی را به تاخیر می اندازند و منجر به عوارض باکتریایی می‌ شوند. در صورت بروز سرفه یا خس خس سینه ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید .

از آنجایی که در بیشتر موارد ، ویروس‌ ها هستند که بیماری را تحریک می‌ کنند ، درمان ضد ویروسی تجویز می‌ شود و آنتی بیوتیک‌ ها فقط در صورت ظاهر شدن کانون‌ های التهابی و پیوستن عفونت باکتریایی تجویز می ‌شوند .

5/5 - (1 امتیاز)