کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای چیست؟

1 - کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای چیست؟

قرن حاضر را می‌توان مهم‌ترین قرن زندگی بشری به لحاظ پیشرفت‌های اتفاق افتاده در حوزه تکنولوژی و فناوری به شمار آورد. امروزه کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که به اینترنت دسترسی داشته باشد ولی چیزی درباره هوش مصنوعی (AI) و دیفای (DeFi) نشنیده باشد. هر کدام از فناوری‌های یاد شده به منظور تسهیل هر چه بیشتر زندگی بشری خلق شده‌اند، به عنوان مثال دیفای که در واقع به حوزه امور مالی غیرمتمرکز اطلاق می‌شود با هدف ارائه راه‌حلی به منظور برطرف کردن محدودیت‌های موجود در دنیای اقتصاد سنتی، ایجاد شده است. هیچ کس در دنیای امروز نمی‌تواند شفافیت حداکثری تراکنش‌های انجام یافته در دیفای و ظرفیت آن را دست کم بگیرد.

در طرف دیگر ماجرا هوش مصنوعی قرار دارد که به یکی از بحث‌های داغ این روزهای جوامع بشری تبدیل شده است. این فناوری نوین و محبوب می‌تواند موجب استفاده بهینه و حداکثری از کلیه فناوری‌های موجود در زندگی بشری گردد و دیفای نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. آیا تاکنون به ترکیب این دو غول فناوری با یکدیگر فکر کرده‌اید؟ مسلما اصلی‌ترین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای به شفافیت و تمرکززدایی حداکثری امور مالی غیرمتمرکز ارتباط دارد و این موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید در حال حاضر نیز از فناوری‌های Artificial intelligence هوش مصنوعی نظیر یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی در سیستم‌های دیفای استفاده شده است.

با توجه به جذابیت قابلیت‌های جدیدی که هوش مصنوعی در حوزه دیفای به ارمغان آورده است، ما این مطلب را به بررسی کاربردهای آن، در حوزه DeFi اختصاص داده‌ایم؛ اگر شما هم در این زمینه کنجکاو هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مروری بر مفاهیم

قبل از آن که بتوانیم در ارتباط با کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای سخن بگوییم، ضرورت دارد به عنوان یک مقدمه نگاهی به ماهیت خود این هوش مصنوعی و دیفای داشته باشیم تا پس از آن با دید روشن‌تری بتوانید به مطالعه مطالب بعدی بپردازید:

دیفای (DeFi)

دیفای در واقع نماد اختصاری عبارت Decentralized Finance بوده که به معنای فایننس غیرمتمرکز است و از این واژه برای توصیف کلیه خدمات مالی غیرمتمرکز (از خود رمزارزها گرفته تا فناوری بلاک چین) استفاده می‌شود. هدف اصلی دیفای در حذف واسطه‌های مختلف موجود در معاملات ارز دیجیتال نهفته است. به بیان ساده‌تر، دیفای به مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های کاربردی گفته می‌شود که در حوزه امور مالی غیرمتمرکز فعالیت دارند و به سرمایه‌گذاران در دست‌یابی به یک تجربه یونیک و منحصربه‌فرد در حوزه دسترسی بهتر به دارایی‌های دیجیتالی، کمک می‌نمایند.

مطلب پیشنهادی: بهترین ابزار برای ترید ارز دیجیتال

در واقع این فایننس غیرمتمرکز بستری را فراهم می‌آورد تا سرمایه‌گذاران قادر باشند بدون نظارت مقامات و بانک مرکزی به سرمایه‌گذاری بپردازند و از این طریق نقش سیستم‌های مالی سنتی و همچنین دخالت دولت‌ها در چنین سیستم‌هایی را کم‌رنگ‌تر نماید. در دیفای، این خود سرمایه‌گذاران هستند که به طور مستقیم کنترل دارایی‌های خویش را به دست می‌گیرند و با توجه به در دسترس بودن تاریخچه دقیق تراکنش‌ها و عدم تجمع و تمرکز داده‌ها در یک مرکز، هیچگونه خطر خاصی سرمایه آن‌ها را تهدید نمی‌کند. چنین سیستمی سبب شده تا کاربران از مزایای مختلفی نظیر دسترسی برابر جهانی به خدمات مالی، پرداخت حداقلی هزینه انتقال بین‌المللی وجوه، افزایش حراست از حریم خصوصی و در نهایت انجام معاملات بدون سانسور برخوردار گردند.

2 - کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای چیست؟

هوش مصنوعی (AI)

به نظر بسیاری از افراد هوش مصنوعی، پدیده جدیدی است که در چندان سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است؛ اما چنین تصوری کاملا اشتباه بوده و ما قبل از آن که این هوش مصنوعی به این صورت مورد توجه قرار بگیرد هم در حال استفاده از آن بوده‌ایم ولی این استفاده به قدری ناملموس بوده و به آن عادت کرده‌ایم که دیگر چندان به چشم نمی‌آید! بله، شما همین الان به هنگام سرچ عنوان کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای نیز در حال استفاده از هوش مصنوعی بودید! گشت‌وگذار در صفحات مجازی و وب‌سایت‌ها همگی متاثر از هوش مصنوعی بوده و بدون وجود آن عملا امکان دسترسی به صفحات وب از ما سلب می‌گردید.

اما چرا ما این استفاده مداوم از هوش مصنوعی را نادیده می‌گیریم و حتی شاید تعجب می‌کنیم که به هنگام استفاده از موتورهای جستجوگر، در حال استفاده از هوش مصنوعی هستیم؟ پاسخ این سوال شاید در این نکته نهفته باشد که ما انسان‌ها واقعا اطلاعات کمی در ارتباط با این فناوری داشته و چندان با ماهیت وجودی آن آشنا نیستیم! هوش مصنوعی در واقع شاخه‌ای از علم کامپیوتر بوده که در آن تمرکز اصلی بر روی ساخت ماشین‌های هوشمندی می‌باشد که عملکردی مشابه ذهن انسان دارند و در حال حاضر بخش قابل توجهی از زندگی روزمره ما انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

 

کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه دیفای

حال که با مفاهیم دیفای و هوش مصنوعی بیشتر آشنا شدید، راحت‌تر می‌توانیم به اثراتی که هوش مصنوعی بر روی حوزه امور مالی غیرمتمرکز داشته است، تمرکز نماییم. همان طور که گفته شد هوش مصنوعی به توانایی کامپیوترها و سایر ماشین‌های مشابه اطلاق می‌شود که قابلیت شبیه‌سازی و انجام فعالیت‌های هوشمند نظیر فعالیت‌های انسانی را دارند و از آن جایی که ماشین هستند، محدودیت‌های زندگی بشری را ندارند و در نتیجه عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با عملکرد انسان از خود به نمایش گذاشته‌اند. امروزه کلیه ربات‌های تریدر، چت بات‌های پشتیبانی از مشتریان در صرافی‌ها و نرم‌افزارهای تشخیص تقلب معاملاتی همگی از کاربردهایی هستند که هوش مصنوعی در حوزه امور مالی غیرمتمرکز از خود بر جای گذاشته است.
به طور کلی همکاری هوش مصنوعی و اپلیکیشن‌های حوزه دیفای به راحتی می‌تواند تحولی عظیم در حوزه فعالیت‌های سیستم مالی ایجاد نمایند. مسلما افزایش کارآمدی، ارتقا سطح شفافیت و دسترسی آسان‌تر از مزایایی است که این همکاری برای کاربران به ارمغان خواهد آورد. در ادامه به بررسی موردی کاربردهای مهم هوش مصنوعی در حوزه دیفای می‌پردازیم:

 

خودکارسازی فرآیندهای مالی و قراردادهای هوشمند (Smart Contract)

اصلی‌ترین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای، به کاهش و حذف پیچیدگی‌های خاص موجود در حوزه اقتصاد سنتی ارتباط دارد. در حال حاضر، نحوه تائید تراکنش‌ها در سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین‌ها به خود کاربران گره خورده است و این مسئله می‌تواند بر سرعت پردازش و تائید تراکنش‌ها تاثیرات منفی از خود بر جای بگذارد و این درحالی است که استفاده از فناوری محبوب هوش مصنوعی می‌تواند نه تنها سرعت این فرآیند را ارتقا دهد، بلکه تاثیرات خوبی نیز بر روی امنیت و کارآمدی این شبکه‌ها داشته باشد. از موردی که در ارتباط با افزایش کارایی قراردادهای هوشمندی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند، می‌توان به آن اشاره کرد به پروتکل‌های وام‌دهی مربوط می‌شود که با استفاده از این هوش مصنوعی قادر خواهند بود نظارت مداومی بر روی سطح وثیقه داشته و از پیش‌بینی فرضیات احتمالی قبل از وقوع بهره ببرند. طبیعتا حذف واسطه‌های انسانی در مواردی همچون دریافت وام، موجب حذف پرداخت حق کمیسیون شده و به این شکل استفاده از خدمات دیفای نسبت‌ به گذشته مقرون به صرفه‌تر خواهد شد. همچنین دیده شده افراد زیادی از این روش های کلاهبرداری در ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

3 - کاربرد هوش مصنوعی در حوزه دیفای چیست؟

ارائه تحلیل‌های آینده‌نگرانه و مدیریت ریسک

در حال حاضر انجام انواع تحلیل‌های تکنیکال (با توجه به ظرافت و پییچیدگی‌های خاص خود) به یکی از دغدغه‌های ذهنی تریدرها تبدیل شده است و این در حالی است که هوش مصنوعی با ارائه قابلیت تحلیل آینده‌نگر (Predictive Analytic) به کمک این افراد آمده است. هوش مصنوعی به راحتی به بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی ارزهای دیجیتال، روند حرکتی بازار، ارزیابی مدل‌های آماری و مباحث ترند شده در شبکه‌های مجازی مهم که در حوزه کریپتو فعالیت دارند (نظیر توییتر) قادر بوده و با استفاده از یادگیری ماشینی مهارت‌های پیش‌بینی خود را توسعه داده است و به همین علت می‌تواند سریع‌تر از هر تحلیل‌گر دیگری از وضعیت بازار رمزارزی اطلاع حاصل نماید.

این آگاهی از وضعیت آتی بازار ارز دیجیتال سبب می‌شود تا مدیریت ریسک معاملاتی در سطح کاملا پیشرفته‌ای دنبال شود. در واقع متدهای هوش مصنوعی قادر هستند با شرایط از پیش تعیین شده به محافظت از دارایی دیجیتالی شما بپردازند و در صورتی که شاخص‌های به دست آمده حاکی از احتمال ضرر باشد، در این حالت این الگوریتم‌ها امکان اجرای دستور فروش خودکار را خواهند داشت.

 

افزایش سطح امنیت و شناسایی دقیق فعالیت‌های متقلبانه

یکی از اصلی‌ترین موانعی که در برابر رشد و توسعه امور مالی غیرمتمرکز قد علم کرده است به بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران ارتباط دارد که چندان نسبت به امنیت حوزه دیفای اطمینان کامل ندارند و علت این بی‌اعتمادی را می‌توان در وجود تقلب‌ها و همچنین رخنه‌های امنیتی در ابعاد بسیار وسیع در این حوزه جستجو کرد. هر چه دیفای به محبوبیت بیشتری دست پیدا می‌کند، به همان میزان توجه هکران و کلاهبرداران به این حوزه بیش از پیش جلب می‌گردد و احتمالا حملات هکری گسترده اتفاق افتاده در تاریخ دنیای کریپتوکارنسی به برخی از صرافی‌ها را به خاطر دارید که موجب از دست رفتن دارایی تعداد قابل توجهی از کاربران این دنیای نوظهور گردید.

حال با ورود هوش مصنوعی به حوزه دیفای شاهد این واقعیت هستیم که این الگوریتم‌ها قادر هستند به طور کاملا دقیق داده‌های مرتبط با تراکنشات انجام یافته را مورد ارزیابی قرار داده و با تشخیص الگوهای مشکوک، سریعا متوجه فرآیند‌ها و فعالیت‌های متقلبانه گردند. به عنوان مثال این متدهای هوش مصنوعی می‌توانند تراکنش‌های انجام یافته در خارج از ساعات معمول را که در آن‌ها وجوه و منابع مشکوک و ناشناخته وجود دارد را شناسایی کرده و نسبت به وجود تهدیدات احتمالی هشدار دهند.

جالب است بدانید که هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ماشین، به راحتی قادر است رفتار کلیه کاربران شبکه را نیز مورد ارزیابی قرار داده و به همین علت کلیه عملیات‌های مشکوک ناشی از فیشینگ و هک حساب را در کسری از ثانیه تشخیص داده و دسترسی هکران را مسدود نماید. مسلما ارائه چنین بینش دقیق و آنی (Real Time) می‌تواند تاثیرات بالقوه‌ای در خنثی‌سازی تهدیدات موجود در حوزه دیفای از خود برجای بگذارد و در نهایت اعتماد از دست رفته کاربران به این دنیای نوظهور را مجددا به آن بازگرداند.

بلاگ صرافی کیف پول من؛ پایگاه اصلی اطلاعات به‌روز موجود در حوزه کریپتوکارنسی

همان طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، امروزه استفاده از حوزه دیفای به دلیل فراهم بودن بستری برای کسب سود بسیار مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته است و این حوزه دیفای اخیرا به دلیل استفاده از فناوری جذاب هوش مصنوعی توانسته است کلیه محدودیت‌های قبلی موجود خود را برطرف کرده و قدرتمندتر به مسیر خود ادامه دهد. از ویژگی‌هایی که هوش مصنوعی برای حوزه امور مالی غیرمتمرکز فراهم کرده است می‌توان به مواردی همچون خودکارسازی فرآیندهای مالی، مدیریت ریسک پیشرفته، افزایش سطح امنیت و بهبود تشخیص تقلب، افزایش سطح دسترسی کاربران و نوآوری‌های بیشتر برای این حوزه اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که کلیه مطالب ذکر شده در این مطلب برگرفته از بلاگ صرافی کیف پول من بود که به عنوان یک مرجع معتبر فارسی در حوزه کریپتوکارنسی از آن یاد می‌شود. شما می‌توانید به راحتی از طریق این بخش آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال را بیاموزید. همچنین این صرافی نه تنها کلیه موضوعات تاپ و مهم بازار ارزهای دیجیتالی را به زبان فارسی و ساده ارائه می‌کند؛ بلکه به انتشار به موقع اخبار حساسی که بر قیمت رمزارزها تاثیر بسزایی از خود برجای می‌گذارند نیز شهرت یافته است. اگر به دنبال آن هستید که از طریق یک مرجع کاملا معتبر و به‌روز اخبار و مقالات حوزه کریپتوکارنسی را دنبال کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما به بخش بلاگ وب‌سایت صرافی کیف پول من سر زده و از مطالب مفید موجود در آن بهره ببرید.

 

برچسب ها : ارز دیجیتال

5/5 - (1 امتیاز)